Karatē sākumposms !!!

Napoleons rakstīja, ka novērojis, ka kaut kur tālajos austrumos ir neliela valstiņa, kuras iedzīvotājiem nav ieroči. Nav šaubu, ka viņs domājis Ryukyu salas – Okinavu. Okinava ir lielākā no Nansei Shoto (Ryukyu) salām ~ 550 km uz dienvidiem no Japānas, galvaspilsēta – Shuri). Šeit attīstījās cīņas māksla, kurā netika izmantoti ieroči, jo tos aizliedza likumi. Laika gaitā divas reizes tika izdoti rīkojumi par ieroču aizliegumu. Pirmo reizi apmēram 600 gadus atpakaļ, otro reizi aptuveni pēc 200 gadiem.

Pirms pirmā aizlieguma pasludināšanas, Ryukyu salas bija sadalītas trīs karojošās valstiņās: Chuzan, Nanzan, Kokuzan. Chuzan valdnieks Shō Hashi apvienoja tās un izdeva rīkojumu, kas aizliedza visiem Ryukyu salas iedzīvotājiem turēt jebkādus ieročus, pat vecu sarūsējušu zobenu. Viņš arī saaicināja ievērojamus valsts vīrus un mācītus cilvēkus no visām trīs valstiņām uz savu galvaspilsētu Šuri, kur nodibināja centralizētu valdību. Šī apvienotā valsts pastāvēja aptuveni 200 gadus. Tad pienāca 1609.gads, un valdniekam nācās izveidot un apbruņot armiju, lai aizstāvētos pret iebrucējiem no kaimiņsalām. Par jaunu apbruņotie Ryukyu salu karavīri cīnījās ar neaprakstāmu drosmi un izveicību, un, lai gan tie uzvarēja vairākās kaujās, Ryukyu salu iedzīvotājiem un viņu valdniekam nācās padoties iekarotājiem.

Pavēle par ieroču aizliegumu tika izdota otro reizi. Daudzi Ryukyu salu iedzīvotāji sāka apgūt un trenēties pašaizsardzības mākslā, izmantojot tikai savu ķermeni, rokas un kājas. Nav precīzi zināms, kā tas sākās, bet daudzus gadsimtus Okinavai bija tirdzniecības sakari ar Dienvidķīnas iedzīvotājiem no Fukien provinces. No šejienes Ryukyu salās tika pārņemts un ieviests ķīniešu cīņas veids Kempo, kas ir uzskatāms par mūsdienu karatē sākumu.

Sākotnēji tas bija pazīstams kā Okinawa-te, un sarunu valodā tika minēti divi cīņas mākslas nosaukumi: Okinawa–te un Kara-te (ar kara saprotot “ķīniešu”). G.Funakoši raksta, ka šajā laikā ar Okinawa-te saprata Okinaviešu cīņas mākslu, bet ar Kara-te saprata ķīniešu boksa paveidu. Ieroču aizlieguma laikā tika sūtīti inspektori, kuri pārbaudīja, vai aizliegums tiek ievērots, tādēļ karatē apguve un praktizēšana tika veikta slepeni. Šī slepenība tika ievērota līdz pat pagājušā gadsimta sākumam, kad šāds aizliegums vairs nepastāvēja, bet tas bija dziļi nostiprinājies cilvēku prātos.

Gičins Funakoši ir novērojis, ka Okinavas tautas dejas satur daudz kustību, kas tiek lietotas karatē, un G.Funakoši ir pārliecināts, ka tie, kas senatnē nodarbojās ar karatē, iekļāva šīs kustības dejās, lai maldinātu tā laika valdības pārstāvjus. Pavērojot Okinavas salu tautas dejas, ir pamanāms, ka tās ievērojami atšķiras no apkārtējo salu dejām. Okinavas salu dejotāji lieto savas rokas un kājas daudz enerģiskāk, un dejas uzsākšana un beigšana ir ļoti līdzīga karatē katas uzsākšanai un nobeigšanai. Gan deja, gan karatē nav iedomājamas bez pieklājības ievērošanas. Cīņas mākslas būtība ir izteikta vārdos: “Karatē sākas un beidzas ar pieklājību.” Okinavas iedzīvotāji daudzus gadsimtus uzskatīja, ka viņu zeme ir vieta, kur sevišķi stingri tiek ievērota pieklājība un etiķete. Šuri pils vārtus sauca par Pieklājības vārtiem (Shurei no Mon). Šie vārti tika iznīcināti otrā pasaules kara beigās, kaujā par Okinavu, bet tagad ir atjaunoti sākotnējā izskatā.